Osobní prodej
vstupenek na ples:


+420 733 534 000
prodej@plesvoperebrno.cz

Hviezdoslavova 4a
627 00 Brno 
DRESS CODE

Jak se obléct na ples? Radí Eliška Hašková-Coolidge

Jestliže jste se rozhodli navštívit Ples v opeře Brno 2014, pak se určitě podívejte i do šatníku. Ples je totiž vysoce společenská událost, takže než si začnete čistit boty a vybírat lodičky, určitě se zamyslete, co si na takovou akci obléct.

„Společenské způsoby nejsou strojené ani umělé,“ tvrdí Eliška Hašková-Coolidge, bývalá asistentka několika amerických prezidentů a odbornice na etiketu. Na druhou stranu existují společenské události, na které se klade velký společenský důraz. Takovou událostí je bezpochyby i Ples v opeře Brno 2014, a proto jsme Elišku Haškovou-Coolidge požádali, aby hostům plesu poradila zodpovědět otázku co na sebe.

„Ples je formální událost. Na pozvánce by mělo být napsáno buď Smoking nebo Black Tie. To znamená dámy v dlouhé večerní toaletě s večerními střevíčky a malou kabelkou,“ říká odbornice na etiketu Eliška Hašková-Coolidge. V barvách večerních rób se ženy samozřejmě nemusí držet jen černé, v současné době jsou například velice módní barvy jako fialová, vínová či tmavě modrá.

Pro pány je žádoucí oblek nazvaný smoking doprovázený s černým motýlkem a lakovanými boty. Límeček na košili by měl být podle Haškové-Coolidge spíše normální, ne stojací. Stojací límeček totiž nosí číšníci. Pánům by na košili také neměly chybět manžetové knoflíky. „Pokud ale dotyčný smoking nevlastní, tak si ho buď pronajme nebo může přijít v tmavém obleku. Na co by neměli pánové zapomenout, pak je to bílá košile s dlouhými rukávy a puky na kalhotách. Důležitým doplňkem je stříbrnošedá nebo zlatobéžová jednobarevná kravata a černé vysoce vyleštěné celokožené boty,“ zdůrazňuje Hašková-Coolidge.

Chování hostů na plese by rovněž mělo odpovídat oblečení a významu večera. „Těm neznalým doporučuji můj kurz etikety,“ připomíná Eliška Hašková-Coolidge s tím, že termíny kurzů pro veřejnost jsou k dispozici na webových stránkách www.ehc.cz.